125 godina od rođenja Ive Andrića

U Narodnoj biblioteci „ Đura Jakšić“ u Petrovcu je 9. oktobra obeležena 125. godišnjica rođenja našeg nobelovca Ive Andrića, rezultatima literarnog konkursa za učenike srednje škole. Konkurs je bio inspirisan Andrićevim lepim i mudrim mislima, a učenike su najviše privukle dve ponuđene teme: „ Ljubav kad je iskrena i prava, lako prašta i zaboravlja“, i „ Smisao i dostojanstvo puta postoje samo ukoliko umijemo da ih nađemo sami u sebi“. Komisija u sastavu: Jadranka Cvetković, Violeta Milivojević i Julijana Damnjanović, svi profesori književnosti, odabrala je najuspešnije radove. Prvo mesto pripalo je Tamari Obretković, učenici 1. razreda srednje škole, drugo mesto Luki Periću , učeniku 2. razreda, a treće Jovani Jovanović, učenici 4. razreda. Pohvaljeni su i radovi Milice Životić i Milice Stanisavljević. Predsednik komisije bila je Jadranka Cvetković, i ona je, nakon filma koji je bio podsećanje na Andrićev život i rad, govorila o Andriću i tragu koji je on ostavio u srpskoj književnosti, veličini Andrićevog dela, epskoj snazi njegovog pripovedanja. Nagrađeni učenici čitali su svoje radove, a nakon toga, u vidu filma, išle su Andrićeve mudre misli i citati iz dela koje ni dan danas ne gube na snazi i aktuelnosti. Podsetimo se nekih od njih: „Čovek je dužan svome zavičaju“, „ Tok događaja ne zavisi od nas, nikako ili vrlo malo, ali način na koji ćemo te događaje podneti, u dobroj meri zavisi od nas“, „Od straha su ljudi zli, podli i surovi, ali od straha mogu biti i darežljivi, pa čak i dobri“, „Toliko je bilo stvari u životu kojih smo se bojali. A nije trebalo, trebalo je živeti“,  „Život bez radosti, pokreta i novine i nije život nego golo postojanje, robovanje životu“,  „ Da je šutnja snaga a govorenje slabost, vidi se po tome što starci i djeca vole pričati“. Nagrade za najbolje radove uručila je Jadranka Grbinović, direktor biblioteke u Petrovcu.

,,Gradimo mostove među generacijama – Za radost svakog deteta"

Radionica ,,Dovrši započeto"