Evropski dan jezika

Narodna biblioteka ,,Đura Jakšić“ je, u saradnji sa Srednjom školom ,,Mladost“, 26. septembra 2018. godine obeležila Evropski dan jezika. Učenice srednje škole: Marta Milivojević, Gabrijela Tomić, Tara Ivić i Marija Nikolić pevale su i recitovale stihove na evropskim jezicima koje izučavaju. Veče su ulepšale i učenice Lora Ivić iz Petrovca (srednja muzička škola), kompozicijom na klaviru i Nikolina Todorović iz Trnovča (OŠ „Prof. Brana Paunović“ Rašanac), muzičkom numerom na francuskom jeziku. Posle uvodne reči direktorke biblioteke Jadranke Grbinović, prevode pesama sa stranih jezika čitala je bibliotekar Violeta Milivojević. One su prisutnima poželele i dobrodošlicu na nekoliko evropskih jezika. Za muzičku pratnju bio je zadužen Marko Milivojević, takođe bibliotekar. Prikazani su i inserti sa Festivala ruskog jezika koji je prošlog meseca održan u Moskvi, i to odlomak iz ,,Revizora“ Nikolaja Gogolja u izvođenju učenika srednje škole kao i film ,,Test iz engleskog“ iz ugla učenika druge godine ekonomskog smera. U toku večeri, prisutni su mogli da čuju razne zanimljivosti i činjenice vezane za jezike Evrope. Organizaciju su pomogli i profesori Milunka Milošević (prof. francuskog jezika), Sanja Petković Arsenkov (prof. engleskog) i Kristina Miletić (prof. ruskog jezika). Veče je podržano od strane Saveta Evrope na čelu sa koordinatorkom za našu zemlju Jasminom Nikolić. Evropski dan jezika se temelji na inicijativi Saveta Evrope koji svojim delovanjem ohrabruje svih 800 miliona Evropljana, građana 47 država članica, da uče jezike bez obzira na godine i okruženje. Verujući da je jezička raznolikost način za postizanje većeg stepena međukulturološkog razumevanja i važna komponenta bogatog kulturološkog nasleđa našeg kontinenta, Savet Evrope promoviše višejezičnost u celoj Evropi. Na inicijativu Saveta Evrope u Strazburu, Evropski dan jezika slavi se svakog 26. septembra počev od 2001. godine.