15.02.2020

630 godina postojanja manastira Tumane

Narodna biblioteka ,,Đura Jakšić“ u subotu, na Sretenje 15. februara, bila je domaćin gostima iz manastira Tumane. Na temu ,,630 godina postojanja manastira Tumane“ govorili su jeromonah Dimitrije, iguman manastira, i monah Petar Bogdanović. Veče je otvorila direktorka biblioteke Jadranka Grbinović. Razgovor sa gostima vodio je otac Mića, sveštenik iz Kamenova čijom zaslugom su oni i došli u naš grad. Osim o prošlosti, stradanju kroz istoriju i ponovnom uzdizanju manastira, govorilo se i o čudesnim isceljenjima koja su se događala ali se i dan danas događaju na ovom svetom mestu. U manastiru Tumane čuvaju se mošti prepodobnog Zosima Tumanskog, jednog od monaha sinaita iz druge polovine XIV veka koji je u Srbiju došao za vreme Kneza Lazara. Po predanju, on se podvizavao u kamenoj pećini u blizini današnjeg manastira. Jeromonah Dimitrije je posvedočio o tome kako u manastir Tumane svakodnevno pristižu vernici iz daleka, i to ne samo pravoslavne vere, što govori o svetosti ali i poštovanju ovog svetitelja u narodu. U diskusiji sa publikom, govorilo se i o aktuelnim događajima u Crnoj Gori, duhovnosti, ali i o potrebi za verom koja je u najvažnijim trenucima istorije sačuvala srpstvo i pravoslavlje. Svi prisutni su imali priliku da postave pitanja i razgovaraju sa jeromonahom Dimitrijem i monahom Petrom.