Dan biblioteke i Svetski dan knjige

U utorak 23. aprila Narodna biblioteka "Đura Jakšić" obeležila je Svetski dan knjige i Dan biblioteke. Kao i svake godine, dodeljena su priznanja i pokloni najaktivnijim čitaocima, kao i zahvalnice saradnicima biblioteke. Nastupili su i najuspešniji recitatori iz petrovačke opštine, a kao muzički gosti predstavili su nam se Novi zvučni talas iz Požarevca. Specijalni gost naše biblioteke bio je Dr Dejan Vukićević, bibliotekar savetnik u Narodnoj biblioteci Srbije, sa svojom autorskom aizložbom „Minijatura na zrnu graška“. Reč je o 29. gradu u Srbiji koji je izložba „Minijatura na zrnu graška“ posetila, nakon njenog prvog otvaranja u Narodnoj biblioteci Srbije u decembru, 2014. godine. Izložbena postavka obuhvata knjige mikroizdanja, mikrobiblone, bebe, patuljke ili knjige lilipute, kako ih još zovu, graničnih dimenzija 100x100x100 milimetara, a koje su deo zbirke Minijaturne knjige Narodne biblioteke Srbije, koju pretežno čine beletrističke knjige, monografske, jezički rečnici, mali broj teološke literature, nekoliko političkih pamfleta, jedanaest publikacija, uglavnom rečnika iz čitave Evrope, i to na srpskom, pa onda na ruskom, francuskom, slovenačkom, mađarskom, nemačkom i češkom. Svi zainteresovani sugrađani mogu pogledati ovu nesvakidašnju izložbu. Zahvaljujemo Foto Studiju Sima na fotografijama!